Program Czyste Powietrze 2024

Dotacje dostępne są na:

a) Modernizacja kotłowni:

  • wymiana starego pieca na nowoczesny piec V klasy lub pompę ciepła 
  • równoważenie hydrauliczne (czyli przystosowanie systemu centralnego ogrzewania pod nowe urządzenie, między innymi poprzez wykonanie płukania systemu)
  • rekuperacja czyli mechaniczny system wentylacji 

b) Fotowoltaika

c) Prace związane z poprawą energooszczędności domu (wymiana okien, drzwi, ocieplenie poddasza itd.)

Czy można zamówić te prace w ramach dotacji, bez wkładu własnego?

Niestety, skorzystanie z dotacji zawsze wiąże się z też kosztem po stronie beneficjenta.

Weźmy dla przykładu modernizację kotłowni wspomnianą powyżej. Tak poważny zakres prac gdzie instalowany jest bardzo efektywny sprzęt, który powoduje znaczące obniżenie kosztów ogrzewania wiąże się z kosztem ok. 70.000zł gdyby robić to “na własną rękę”, bez dotacji.

Można uzyskać dotację od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska aby ułatwić wykonanie tych prac , ale nigdy nie są to pieniądze wystarczające na pokrycie całości, chociażby na fakt że dotacje są netto (bez podatku VAT). To jest tak jakbyśmy otrzymywali zniżkę około 90%, 65% lub 45% w zależności od progu. 

Zniżka od dużej kwoty to nadal duży wkład własny, jak ludzie to robią? Jak to możliwe że program jest tak popularny?

To prawda, mimo dużych dotacji, wymagany wkład własny jest nadal spory, dlatego większość osób decyduje się na finansowane zewnętrzne. Jest to po prostu specjalny kredyt na preferencyjnych warunkach, na cele ekologiczne.

Nasi klienci którzy są już po realizacjach najczęściej mówią, że zdecydowali się na ten koszt i wysiłek z kilku powodów:

  1. Stary piec i tak planowali wymienić, ze względu na jego niską efektywność (wysokie koszty ogrzewania) i uchwałę antysmogową, która zakazuje używania kopciuchów. Woleli zrobić to z dotacją niż pokryć później całość z własnej kieszeni.

  2. Wielu klientów zrozumiało, że biorąc pod uwagę miesięczny koszt kredytu oraz koszt użytkowania nowego, efektywnego urządzenia i tak płacą podobnie lub mniej niż aktualnie za opał, a zyskują dodatkowe korzyści: znacznie większą wygodę i podniesienie wartości nieruchomości przy ewentualnej sprzedaży.

To ile to kosztuje?

Oczywiście to zależy od zakresu prac i progu dochodowego.

Ale nie chcielibyśmy zostawić Państwa z odpowiedzią “to zależy”. Najczęściej jest to w przedziale 100zł-1000zł miesięcznie. 

Jak sprawdzić czy się kwalifikuję?

Należy sprawdzić czy spełnione są wymogi formalne, określić parametry domu i ustalić próg dochodowy. 

Obliczenie dochodu do programu “Czyste Powietrze” jest dość skomplikowane i ma sporo niuansów. Często zdarza się, że ktoś błędnie sądzi, iż dotacja mu nie przysługuje albo zakłada, że mieści się w innym progu dochodowym niż w rzeczywistości. W obu przypadkach może to prowadzić do utraty znacznych kwot dofinansowania, które mogą umknąć niezauważone.

Dlatego zalecam do zamówienia konsultacji z doświadczonym specjalistą (formularz poniżej), który wie, jak poprawnie zinterpretować wszystkie aspekty z korzyścią dla osoby ubiegającej się o dotację.

Możecie powiedzieć wstępne wymogi?

Oczywiście. Bez względu na zakres prac (wymiana pieca, fotowoltaika, kompleksowana termomodernizacja) należy spełnić następujące wymogi:

  • Nieruchomość musi być oddana już do użytku, a pozwolenie na budowę wydane przed 2014 rokiem
  • Beneficjentem może być osoba która jest właścicielem lub wspówłaścielem nieruchomości według księgi wieczystej
  • Wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścieli.
  • Nieruchomość musi być domem wolnostoającym jednorodzinnym lub budynkiem wielomieszkaniowym w którym są wyodrębione maksymalnie 2 lokale (np duża kamienica nie wchodzi w grę)
  • W nieruchomości może być prowadzona działalność gospodarcza ale nie więcej niż na 30% powierzchni.

Konkretnie do modernizacji kotłowni czyli prac związanych z wymianą pieca musi to być piec bezklasowy lub piec klasy niższej niż 5. Jeżeli ktoś życzy sobie wykonanie prac związanych z kompleksową termomodernizacją (wymiana okien, drzwi itd) musi iść to w parze, z wymianą pieca. Dotacje na ocieplenia nie przysługują bez wymiany pieca.

Gdy dom ogrzewany jest już piecem 5 klasy, można ubiegać się o kompleksową termomodernizację.

Dotacje na instalację fotowoltaiczną można uzyskać pod warunkiem, że jest to pierwsza, nowa instacja, a nie rozbudowa.

Na co mogę wymienić piec z "Czystego Powietrza"?

Są to nowoczesne urządzenia które posiadają klasę efektywności energetycznej minimum A lub A+:

  • pompa ciepła
  • piec na pelet 
  • piec zgazowujący drewno
  • kocioł gazowy 
  • kocioł olejowy
  • ogrzewanie elektryczne

Czy jesteście w stanie pomóc z formalnościami i realizacją tych prac?

Tak, jesteśmy firmą która sprawdzi wymogi formalne, załatwi formalności w tym wnioski, zrealizuje audyt energetyczny i wykona prace. Wszystko pod jednym dachem. Nie polegamy na podwykonawcach, posiadamy 9 własnych ekip.

Mamy bardzo sprawny proces zbudowany na ponad 1000 realizacji.

Pomimo tego, że w asortymencie mamy wszystkie możliwe urządzenia, od jakiegoś czasu realizujemy tylko następujący zakres prac:

  1. Modernizacja kotłowni: pompa ciepła firmy Panasonic + równoważenie hydraulczne + rekuperacja.
  2. Instalacja fotowoltaiczna minimum 5 kWP.
  3. Termomodernizacja: w zależności od wskazań audytu zwykle jest to wymiana okien, ocieplenie poddasza, wymiana drzwi zewnętrznych, rekuperacja.

Pompa ciepła? Dlaczego pompa ciepła?

Jesteśmy firmą, która działa w bliskim partnerstwie ze Stworzyszeniem “Zbliżamy z Naturą”, które zainagurowało pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska dlatego naszą misją jest długoterminowa satysfakcja klientów. Bierzemy pod uwagę nie tylko cenę w dniu zakupu, ale inne korzyści, przede wszystkim długofalowe oszczędności wynikające z jak najniższych kosztów użytkowania nowego urządzenia.

Dzięki temu już aż 30% naszych klientów przychodzi do nas z polecenia. 

Zakres prac który realizujemy jest optymalny, jesteśmy jak doświadczony lekarz który przypisuje sprawdzone lekarstwo a nie negocjuje indywidualnie z pacjentem typ lekarstwa i jego dawkę 🙂

Naszym zdaniem, pompa Panasonic z równoważeniem hydraulicznym i rekuperacją to najlepsze rozwiązanie bo:

  1. Przede wszystkim potwierdza to nasze bogate doświadczenie i znajomość różnych rozwiązań, jak również opinie klientów którzy już dawno są po realizacji prac. Odkryliśmy, że klienci którzy mają zrealizowany ten zakres prac są najbardziej zadowoleni i najczęściej nas polecają.

  2. Sprzęt tak dobrej marki, z dobrze dobraną mocą (na podstawie audytu energetycznego) jest najtańszy w użytkowaniu i najbardziej obniża rachunki roczne, nawet przy spodziewanych wzrostach cen prądu. Za chwilę powiemy na ten temat więcej.

  3. Jest to urządzenie nie tylko wygodniejsze, ale nawet bezobsługowe. Nie trzeba już nigdy kupować ani składować opału. Nie trzeba właściwie nic robić przy tym urządzeniu. Dodatkowo uwalnia się przestrzeń w którym aktualnie znajduje się kotłownia. Inne rozwiązania są droższe w użyciu, mniej wygodne i mają spore wady. Niektóre są niebezpieczne (piec olejowy i gazowy), lub wymagające technicznie, chociażby ze względu na duże zasobniki i bufory.

  4. Na pompy ciepła w “Czystym Powietrzu” są największe dotacje. Także mimo że jest to najdroższy i najlepszy sprzęt na wolnym rynku to dzięki dotacjom rzędu 50.000zł a nie 35.000zł jak w przypadku pieców całość wychodzi dużo taniej nawet w dniu zakupu a wartość nieruchomości wzrasta najbardziej.

  5. Jest to rozwiązanie najbardziej stabilne jeśli chodzi o przyszłość. Na surowce stałe takie jak węgiel czy pelet wprowadzane są dodatkowe opłaty takie jak ETS2 które mają zniechęcić ludzi od ich używania. Dodatkowo wygaszane jest wydobycie i można spodziewać się dalszych wzrostów cen. W przypadku prądu, ceny rzeczywiście też wzrosły ale długoterminowo wszystko wskazuje że będzie to najbardziej stabilny “surowiec”, ponieważ prowadzone są duże inwestycje w zwiększenie podaży prądu (farmy wiatrowe, fotowoltaiczne i inne).

  6. Jest to rozwiązanie najbardziej ekologiczne, najbardziej bezpieczne z perspektywy zakazów i dyrektyw Unijnych. Kto wie jak traktowany będzie gaz, pellet czy drewno w najbliższej przyszłości. Pompa ciepła gwarantuje spokój w głowie jeśli chodzi o uchwały antysmogowe i inne dyrektywy.

  7. Rekuperacja dodatkowo zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne budynku o 10- 20kw/m2 i działa najefektywniej właśnie w parze z pompą ciepła.

  8. Gazu czy węgla nie wykopiemy sobie w ogródku, natomiast instalacja fotowoltaiczna może wyprodukować prąd na działanie pompy ciepła. A na to też są dotacje.

Ale jak to?? Przecież pompa ciepła nie ma sensu bez fotowoltaiki

Z całym szacunkiem, ale jest to kompletna nieprawda. Fakt, że posiadanie fotowoltaiki pomaga, bo można wyprodukować energię na jej działanie, ale nie oznacza to że sama pompa ciepła jest urządzeniem nieefektywnym lub drogim w użyciu.

Piece V klasy mają sprawność około 90%, oznacza to że 90% surowca jest zużywanych na wyprodukowanie ciepła, a 10% brzydko mówiąc idzie z dymem. W przypadku kopciuchów jest to około 50%-60%.

Pompa ciepła dobrej marki ma efektywność 400%. Jest to średni współczynnik COP w skali roku, może się to różnić w zależności od dnia i warunków pogodowych. Wskażnik COP 4 do 1 oznacza, że pompa ciepła zużywa 1kw prądu aby oddać 4kw jednostek ciepła. Jedyną częścią pompy która potrzebuje prądu to sprężarka, dlatego właśnie to urządzenie znajduje się w kategorii Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). 

Absolutnie nie można mylić pomp ciepła działających na prąd z ogrzewaniem elektrycznym które zjada 1kw prądu aby wyprodukować 1kw ciepła. Jest to katastrofalnie drogie, najgorsze chyba możliwe rozwiązanie. 

Wskaźniki, procenty...no nie wiem, w prawdziwym świecie wychodzi drogo, bez fotowoltaiki nie będzie mnie stać na ten prąd

Aby być obiektywnym, zachęcamy do wpisania w Google frazy typu “kalkulator kosztów ogrzewania” i sprawdzenie niezależnie od naszej opinii.

Przykład: dom o wielkości 100m2, średnio ocieplony (współczynnik przenikalności 100). Zapotrzebowanie energetyczne 15.000KJ na rok.

Kocioł na pelet: koszt 1400zł za tonę. Ilość wytworzonego KW ciepła na tonę: 5000. Koszt wyprodukowania 1KW ciepła więc jest 31 groszy. Potrzebujemy 4700zł aby ogrzać ten dom.

Pompa ciepła z rekuperacją.  Potrzebujemy 3571 KW prądu na działanie sprężarki aby wyprodukować to 15000KJ ciepła. Przy cenie 82 gorszy za KW prądu jest to 2900zł rocznie. Przy cenie 1zł za KW jest to 3571zł. 

Czy fotowoltaika pomoże? Tak, niewielka instalacja o wielkości 5KWP, biorąc pod uwagę kwestie autokonsumpcji i pogodę, średnio w rok wyprodukuje 2200 KW prądu co obniży koszt działania pompy o 2200zł. 

Czy pompa ciepła nie ma sensu bez fotowoltaiki? Oczywiście, że nie! Z fotowoltaiką płacimy 1300zł, bez 3571zł, jest to nadal dużo więcej niż 4700zł przy pellecie.  To tak jakby twierdzić, że nie opłaca się lać tańszej benzyny do samochodu jeśli nie ma się swojej mini-rafinerii. Produkcja własnej benzyny na pewno pomoże z kosztami, ale zdecydowanie nie jest niezbędna żeby cieszyć się benzyną z pomocji na stacji! 🙂

Wszystko fajnie, ale mój dom jest stary, nie jest najlepiej ocieplony. Pompa ciepła będzie zbyt droga, ona ma sens tylko w nowoczesnych domach z ogrzewaniem podłogowym.

Jeśli dom jest słabo ocieplony to koszty ogrzewania będą w takich samych proporcjach wyższe od dobrze ocieplonego domu bez względu na źródło ogrzewania.

Biorąc pod uwagę na nasz poprzedni przykład gdzie zapotrzebowanie na ciepło było 15000 KJ na rok. Wyobraźmy sobie podobny dom, o tej samej powierzchni, ale który jest dużo gorzej ocieplony. Powiedzmy że trzeba wyprodukować aż 22500 KJ na rok bo ucieka aż 7500KJ przez mostki termiczne.

To 50% wyższe zapotrzebowanie na energię oznacza, że będzie trzeba kupić 50% więcej ton pelletu, 50% gazu czy zużyć 50% więcej prądu na działanie pompy ciepła. Bez względu na urządzenie, taki dom jest droższy do ogrzania.

Czy oznacza to że efektywność urządzeń jest inna? Nie, pompa ciepła to nadal 400% + korzyści z rekuperacji, a piece V klasy to 90%. Zużycie wzrasta proporcjonalnie, ale nadal najbardziej efektywne urządzenia będą tańsze od tych gorszych. 

Jeżeli dom jest słabo ocieplony to warto rozważyć docieplenie, szczególnie że są na to dotacje, ale to nie sprawia że nagle gorsze urządzenie staje się lepsze, wszystkie drożeją proporcjonalnie.

Jeśli z audytu energetycznego wychodzi nam konieczność ocieplenia po prostu nie zainstalujemy dla Państwa pompy ciepła ani żadnego innego urządzenia, bez termomodernizacji. Tak jak pisaliśmy nie zależy nam na sprzedaży za wszelką cenę ale na satysfakcji i poleceniach.

Wszystko super, ale ja wiem swoje - mój sąsiad ma i jest niezadowolony.

Tak jak można wrzucić Mercedesa i Seicento do jednego worka “samochody”, tak samo można zrobić z pompami ciepła.

  1. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska prowadzi listę ZUM. Jest to lista konkretnych urządzeń (modeli), które można instalować w ramach dotacji “Czyste Powietrze”. Inicjatywa ta ma powstrzymać nieuczciwe firmy instalujące wątpliwej jakości sprzęt. Z listy ZUM w II kwartale 2024 roku wykreślono aż 98% urządzeń. Nas to nie dotknęło bo od zawsze instalujemy pompy Yorka i Panasonica.

  2. Pompa gorszych marek, nie będzie miała współczynnika efektywności COP 4:1 jak Panasonic. Będzie miała na przykład 2:1 i zużyje 2x więcej prądu niż w naszych obliczeniach powyżej. Na szczęście dzięki liście ZUM nie jest możliwe instalacji takich wątpliwych urządzeń w ramach Czystego Powietrza.

  3. Kwestia doboru mocy. Pompa ciepła powinna mieć dobraną odpowiednią moc do parametrów budynku (nie tylko do powierzchni ale też do stopnia ocieplenia budynku). Od czerwca 2024 NFOŚ obowiązkowo wymaga przeprowadzenia audytu energetycznego, który wykaże odpowiednią moc urządzenia. Nas ta zmiana nie dotyczy bo zawsze wykonywaliśmy audyt.

Mam własne drewno, nic nie wyjdzie taniej niż piec w którym można palić własnym drewnem.

Prawdopodobnie tak właśnie jest, ciężko przebić sytuację gdy dysponuje się bezpłatnym lub bardzo tanim surowcem, ale warto mieć na uwadzę kilka rzeczy:

  1. Aby drewno było efektywnym surowcem powinno być sezonowane aby utraciło wilgotność. W innym przypadku jego efektywność będzie bardzo niska i potrzebna będzie bardzo duża jego ilość do ogrzania domu.

  2. Palenie drewnem jest bardzo czasochłonne i pracochłonne. Przygotowanie, składowanie i palenie to ogrom pracy który można uniknąć.

  3. Urządzenia takie jak piec zgazowujący drewno są bardzo wymagające technicznie. Potrzebują bardzo dużych zbiorników rzędu 1200 litrów, które zajmują bardzo dużo miejsca.

  4. Palenie drewnem jest nie ekologiczne. Istnieje ryzyko, że pomimo inwestycji w nowy piec będzie potrzeba ponownej jego wymiany za kilka lat ze względu na uchwały i dyrektywy ekologiczne.

Trochę to wszystko skomplikowane, można poprosić uproszczone informacje o tych dotacjach?

To prawda, program “Czyste Powietrze” jest bardzo skomplikowany. Sama instrukcja wypełniania wniosku na stronie Funduszu ma ponad 70 stron! W punktach gminnych ciężko uzyskać naprawdę przydatne informacje a na infolinię Funduszu nie sposób się dodzwonić.

Dlatego naszą misją jest upraszczanie!

Oto co zalecamy zrobić osobom zainteresowanym. W tym celu oferujemy bezpłatne, niezobowiązujące konsultacje telefoniczne: 

  1. Sprawdzimy czy są spełnione wymogi formalne.
  2. Określimy próg dochodowy aby poznać kwotę dotacji i finalną cenę.
  3. Pomożemy w uzyskaniu finansowania zewnętrznego.
  4. Zbierzemy wszystkie dane i dokumenty, wypełnimy dla Ciebie wniosek i wyślemy kurierem tylko do podpisu.
  5. Sprawnie wyślemy specjalistyczną ekipę która zrealizuje prace wykonawcze na najwyższej jakości sprzęcie.

Oprócz realizacji prac cały proces odbywa się zdalnie, bez potrzeby wychodzenia z domu. Już w kilka miesięcy można mieć pozytywną odpowiedź z NFOŚ i zrealizowane prace tak aby cieszyć się nowoczesnym urządzeniem grzewczym lub domem z znacznie wyższym standardzie (nowe okna, drzwi itd.)

Program “Czyste Powietrze” jest ograniczony w czasie i w budżecie (do wyczerpania środków), a każdy sezon grzewczy to zbędne koszty. Serdecznie zapraszamy do zamówienia konsultacji.

Jest ona bezpłatna i niezobowiązująca – jeśli wymogi są nie spełnione lub ceny są nie do przeskoczenia, to ok, będziemy cieszyć się że udało nam się sprawę rozjaśnić. Zdajemy sobie sprawę, że musimy odbyć około 20 takich konsultacji żeby nawiązać współpracę, ale każda współpraca jest warta poświęconego czasu na doradztwo, dlatego proszę się nie krępować, chętnie pomożemy i wyjaśnimy bez względu na to czy ktoś się zdecyduje na współprace z nami czy nie.

Formularz zgłoszeniowy znajduje się poniżej.

Zapraszamy do kontaktu!